• slider1

  • slider1

نخستين پروژه ايراني LNG در دريا

نخستين پروژه ايراني LNG در دريا
شرکت ملی نفت ایران به دنبال مزایده گازهای همراه نفت در سال گذشته، قرارداد فروش گازهای مشعل سه میدان نفتی را به زودی نهایی می کند که بر اساس آن، نخستین پروژه ایران برای مایع سازی گاز در دریا کلید خواهد خورد.
 معاون مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در امور سرمایه گذاری و تامین منابع مالی در گفتگو با خبرنگار شانا با اعلام این خبر افزود: از بین سه قرارداد فروش گازهای مشعل که به زودی نهایی خواهد شد، یکی از قراردادها با هدف تولید LNG در دریا (FLNG) منعقد می شود.

علی کاردر تصریح کرد: تا پایان سال، آگهی مجددی برای مزایده گازهای همراه نفت منتشر می کنیم و با توجه به اینکه در آستانه لغو عملی تحریمها قرار داریم، پیش بینی می کنیم مزایده بعدی با استقبال بیشتر شرکتهای خارجی همراه باشد.

وی با بیان اینکه قیمت تمام شده FLNG در دنیا به قیمت تمام شده LNG نزدیک می شود و این موضوع، سرمایه گذاری در این حوزه را توجیه پذیر می سازد، ادامه داد: صنعت نفت ایران از راه اندازی واحد FLNG حتی در مناطقی که گاز شیرین دارد، استقبال می کند و در این زمینه نیز مذاکراتی داشته ایم.

مذاکره برای به ثمر رساندن ایران ال ان جی

کاردر همچنین از مذاکره با چند شرکت برای پیگیری و به پایان رساندن پروژه ایران ال ان جی خبر داد.

 معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران، پروژه های NGL را از دیگر فرصتهای سرمایه گذاری در صنعت نفت ایران عنوان کرد و گفت: در این زمینه، چندین پروژه را در بسته های سرمایه گذاری کنفرانس تهران معرفی می کنیم.

کاردر اظهار کرد: برای ترغیب سرمایه گذاران در حوزه جمع آوری گازهای همراه نفت و ان جی ال ها، حداقل ١٥ درصد را به عنوان نرخ بازگشت سرمایه تضمین می کنیم.

به گزارش شانا، جمع آوری گازهای مشعل و تبدیل آن به محصولات با ارزش افزوده بیشتر از سوی بخش خصوصی، سال گذشته با دستور وزیر نفت در دستور کار قرار گرفت و هم اکنون درحالی معاون سرمایه گذاری شرکت ملی نفت ایران از انتشار مجدد آگهی مزایده گازهای همراه نفت تا پایان سال خبر می دهد که به گفته کارشناسان، این پروژه یکی از بارزترین پروژه های اقتصاد مقاومتی  است و علاوه بر جلوگیری از سوزاندن گازهای مشعل و ایجاد ارزش افزوده از آلودگی محیط زیست نیز جلوگیری می کند.
تاریخ درج: 1394/08/04